2024 Yılı Çalışan Anne Ödemeleri Ne Kadar Oldu? Rapor Parası, Süt Parası, Doğum Parası Kaç TL?

SGK, sigortalı kadınlara doğum izni süresince iş göremezlik ödeneği vermektedir. Bu ödenek, normal doğumlarda 112 gün, çoğul gebeliklerde ise 126 gün süreyle ödenmektedir.

Doğum izni parası, annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanarak ödenir. 2024 yılı için asgari ücretin brüt tutarı 20.002 TL olduğundan, en düşük doğum izni parası 49.783 TL’dir.

Doğum izni parası almak için, annenin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca, doğum izni başlamadan önce işten ayrılmış olmamak ve doğum izni süresince işyerinde çalışmamak da gerekmektedir.

Doğum izni parası, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatırılır.

Yenidoğan Çocuk Yardımı

SGK, sigortalı kadınlara doğum yaptıklarında bir kerelik yenidoğan çocuk yardımı vermektedir. Bu yardım, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL’dir.

Yenidoğan çocuk yardımı almak için, annenin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olması gerekmektedir.

Yenidoğan çocuk yardımı için, TC kimlik numarasıyla e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Ayrıca, Aile Bakanlığı il müdürlüklerine veya ilçede ise kaymakamlıklara da başvuru yapılabilir.

Emzirme Ödeneği

SGK, sigortalı kadınların doğumdan sonra emzirme döneminde süt parası vermektedir. Bu ödenek, doğumdan sonraki ilk 6 ay süreyle ödenmektedir.

Emzirme ödeneği, annenin veya eşinin SSK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün priminin bulunması halinde ödenir. Emzirme ödeneği, 2024 yılı için 860 TL’dir.

Emzirme ödeneği almak için, SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılması gerekmektedir.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Çalışan anneler, çocuklarının okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışma hakkından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda, ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün ve üç ve daha fazla çocuk için 180 gün yarım gün çalışılarak tam maaş alınabilmektedir.

Engelli çocuğu olan anneler ise 12 ay süreyle yarım gün çalışma hakkına sahiptir. Bu durumda, günlük ödenek miktarı, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir