3 köpeği zehirledi, davaya “şikayet yok” gerekçesiyle ‘durdurma’ kararı verildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde gerçekleşen olayda Tahsin B., 1’i kendisine ait toplamda 3 köpeği zehirledi. Tahsin B.’nin ‘birden fazla hayvanı kasten öldürme’ suçundan Bodrum 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, hakim davaya “durdurma” kararı verdi.

Gözaltına alınan Tahsin B. ifadesinde köpekleri, tavuklarına saldırdığı gerekçesiyle, savcılıktaki ifadesinde ise torununa havladığı için zehirlediğini söyledi. Tahsin B., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“İL-İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİ ŞİKAYETÇİ OLMALI”

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Vahit Çevik, Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen imzalı tutanak olmasına rağmen, mahkemenin bunu yeterli görmediğini söyledi. Çevik, “İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün şikayetçi olması konusundaki eksiliğinin tamamlanması için bugünkü duruşmada mahkeme ‘durdurma’ kararı verdi” diye konuştu.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda, 2021 yılında yapılan 7332 sayılı değişiklikle, sahipsiz hayvanların öldürülmesiyle ilgili durumların soruşturulması görevi il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir