Berkin Elvan Kimdir, Nereli? Berkin Elvan Kaç Yaşında ve Nasıl Öldü?

Taksim Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan, tekrardan gündeme geldi. Başına atılan göz yaşartıcı kapsül sonucunda hastaneye kaldırılan ve uzun bir süre yoğun bakımda tedavi gören Elvan’ın hayatı merak ediliyor. Ölümünün ardından ise ülkenin pek çok şehrinde çeşitli protestolar düzenlendi. Peki Berkin Elvan kimdir, nereli? Berkin Elvan kaç yaşında ve nasıl öldü? İşte detaylar…

Berkin Elvan Kimdir?

Berkin Elvan, 5 Ocak 1999 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının ismi Sami Elvan, annesinin ismi ise Gülsüm Elvan’dır. Aslen Tokatlı olan Elvan’ın, Özge ve Gamze adında iki kardeşi bulunur.

16 Haziran 2013 yılında Taksim Gezi Parkı Direniş’i sırasında polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Hastaneye kaldırılan Elvan, 269 gün boyunca komada kaldı. Şişli Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakımında tedavi gören Berkin Elvan, 11 Mart 2014 yılında 15 yaşındayken hayat gözlerini yumdu.

Binlerce kişinin katıldığı cenaze törenin ardından Feriköy Mezarlığına defnedildi. Berkin Elvan’ın ölümünden sonra ülke genelinde protestolar düzenlendi ve pek çok sendika, sivil toplum kuruluşu tepki verdi.

Yaralanmasından itibaren devam eden soruşturma pek çok polis memuru şüpheli olarak ifade verdi. Berkin Elvan’ın ölümünden tam 8 yıl sonra dava sonuçlandı. Ölümüne sebep olan polis memuru Fatih Dalgalı, kasten adam öldürme suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir