En Çalışkan Ülke Olmak En Çok Kazandırmayı Getirmedi: En Uzun Çalışma Saatlerinde Birinciliği Kaptırmadık

Türkiye’de örgütlü çalışma ortamı yok denilecek kadar az olduğundan, ülkede özelikle 2020’de den bu yana enflasyondaki yükselişle de hızlanan maaş artışlarında asgari ücret ortalama ücret halini alıyor. Memur, emekli hatta özel sektör beyaz yakalı maaşlarından daha çok artan asgari ücretle mücadele edemeyen çalışanlar giderek daha fazla çalışıyor. OECD verilerine göre Türkiye çalışma saatleri en uzun ülke konumunda bulunuyor.

Dünyada bazı ülkeler haftada 4 gün mesaiye geçiş yaparken Türkiye’de çalışma saatlerinin uzunluğu tartışma konusu oluyor. Verimin daha uzun süreler çalışma saatlerinden geçtiğini düşünen Türk iş hayatı henüz nitelik kısmına geçemedi.

OECD verilerine göre Türkiye, dünyada çalışma saatlerinin uzunluğuyla dikkat çekiyor. 2020 yılı sonrası Türkiye verilerine ulaşmak pek mümkün olmazken, 2022 yılına ait 50 saat ve üzeri çalışma saatleri oranı bulunuyor.

Dünya haritasında 50 saat ve üzeri çalışanların oranı Türkiye’de yüzde 28,8 ile bu şekilde görünürken,

Grafiğe bakıldığında bu şekilde görülüyor.

Kendi işinde (ana işinde) haftalık çalışma saatleri ortalaması da 2020 verileri göre bu şekilde görülürken, Türkiye, Kolombiya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Yine 2020 yılına ait “Ana işinde haftada 60 veya daha fazla saat çalışanların oranı”nda da Türkiye ilk sıra yer alıyor.

Çalışma saatlerinin uzunluğu sosyal medyada da yorumlara neden oldu.

Yorumlar içinde verimlilik öne çıkarken,

?

?

?

?

?

Sizin çalışma saatleriniz ne durumda?

Uzun çalışma saatleri verimli mi size?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x