İran’da duyulan ‘gizemli’ sesi nedeni depremmiş

İran’ın Loristan eyaletine bağlı Hürremabad kentinde dün gece şiddetli bir ses meydana geldi.

Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Veri Tabanı Başkanı İrec Ruhi, “Dün gece Hürremabad kentindeki sarsıntının nedeni Richter ölçeğinde 2 büyüklüğündeki depremdi.” ifadelerini kullandı.

Sığ olduğu için hissedilmiş

Depremin 8 kilometre derinlikte meydana geldiğini belirten İranlı yetkili, “Bu depremin derinliği azdı, bu yüzden bölge halkı bunu hissetti. Küçük depremler genellikle hissedilmez ancak küçük depremler sığ derinlikte meydana geldiğinde insanlar bunu hisseder.” dedi.

Enstitünün internet sitesinde 2,5 büyüklüğü ve üstündeki depremlerin duyurulduğu, bu yüzden dün geceki sarsıntı hakkında enstitü tarafından deprem bilgisi verilmediği kaydedildi.

‘Deprem değil’ denmişti

İran devlet televizyonu dün gece Hürremabad kentinde güçlü sarsıntıyla birlikte şiddetli bir ses duyulduğunu bildirmişti. Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsünün de bölgede herhangi bir deprem kaydetmediği aktarılmıştı.

Loristan eyaleti Kriz Yönetimi Genel Müdürü Mehdi Pazuki, bölgede deprem veya patlama rapor edilmediğini, sarsıntı ve sesin kaynağının henüz tespit edilemediğini belirtmişti.

Yarı resmi Tesnim haber ajansı ise şiddetli sarsıntı ve ses nedeniyle kentte bazı vatandaşların sokağa çıktığını duyurmuştu. Ülkenin orta kesimlerindeki Hürremabad kenti, Devrim Muhafızları Ordusu’na ait bir füze üssüne ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x