Mors Alfabesi İle İlgili Duymadığınız İlginç Bilgiler

Mors alfabesi, kullanım tarzı olarak her ne kadar farklı gibi görünse bile bir dönem sıklıkla kullanılan iletişim biçimlerinden bir tanesiydi. Şu an güncel olarak kullanılmasa bile, özellikle telgraf dönemlerinde sıklıkla kullanılırdı. Bugün konumuz, dönemin sıklıkla kullanılan iletişim biçimi olan mors alfabesi hakkında ilginç bilgiler. Mors alfabesi hakkında bu bilgileri öğrendiğinizde, sizin için önemsiz gözüken bu konuşma biçiminin aslında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlayacaksınız.

Mors alfabesi bir dil olarak sayılmasa bile, geçmiş dönemlerde oldukça sıklıkla kullanılıyor demiştik. Hatta, günümüzde bile bazı alanlarda yine mors alfabesine yer veriyoruz. Ama elbette, geçmiş dönemde olduğu kadar sıklıkla tercih edildiği söylenemez. Telgraflardan tutun, SOS sinyallerine kadar bazı temeller mors alfabesine dayanıyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, mors alfabesi hakkında ilginç bilgiler listemize geçelim.

Mors Alfabesi hakkında ilginç bilgiler:

  • İcat edilme amacı yalnızca telgraflar içindi
  • Aktif olmasa bile, günümüzde kullanılmaya devam ediliyor
  • Mors alfabesini yalnızca iki kişi icat etti
  • İlk telegrafı asistanına gönderdi
  • Hem mucit, hem ressam: Samuel Morse
  • Mors alfabesi diyince aklımıza direkt o geliyor: SOS sinyali
  • Mors alfabesini öğrenerek siz de rahatlıkla konuşabilirsiniz
  • Mors alfabesi bir dil sayılmaz
  • Mors alfabesi bazılarını işsiz bıraktı

İcat edilme amacı yalnızca Telgraflar içindi

Mors alfabesinin ilk icat edilmesindeki en büyük neden, telgraflarda kullanılması içindi. Çünkü eski dönemlerde telgraflar, elektrik dalgaları ve sinyalleri aracılığıyla iletişim kurabiliyordu. Elbette, tekli dalgalar göndereceğiniz için bunun nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekiyordu. Buna en basit yöntem olarak ise mors alfabesi geliştirildi ve telgraflarda kullanılmaya başlandı.

Harflere ve sayılara, kısa ve uzun kombinasyonlar oluşturarak, karşınızdaki kişiye kolaylıkla telgraf çekebiliyordunuz. Zaten bu yaptığınız yazma eylemine de mors alfabesi diyoruz. Belki de günümüz klavye biçimlerinin atası da, telgraf ile birlikte mors alfabesi olmuştur.

Aktif olmasa bile, günümüzde kullanılmaya devam ediliyor

Mors alfabesinin günümüz dünyasında ufakta olsa bir yeri bulunuyor. Bazı insanlar, mors alfabesini yalnızca hobi olarak öğreniyor. Her ne kadar günlük yaşantılarında büyük bir yer kaplamasa bile, hala bu iletişim biçimini öğrenmek isteyen insanlar bulunuyor. Hatta günümüz acil yardım çağrısı olan SOS bile, aslında mors alfabesine ait.

Ayrıca, bazı amatör telsiz operatörleri, sinyal dalgalarının gönderiminde mors alfabesini kullanmaya devam ediyorlar. Özetlemek gerekirse, mors alfabesi artık hayatımızın büyük bir noktasında olmasa bile kullanılmaya devam ediyor diyebiliriz.

Mors alfabesini yalnızca iki kişi icat etti

Mors alfabesinin derinlerine indiğimizde, onu icat eden iki kişiyi görüyoruz. İcadın kahramanı Samuel FB Morse olmakla birlikte, ona bir arkadaşı ile birlikte asistanı Alfred Lewis Vail de yardım ediyordu. Mors alfabesinin icat edildiği süreçte, Alfred Lewis Vail’in yardımları oldukça fazlaydı. Mors alfabesindeki kıvrımların çözmesi için, Vali’nin Samuel’e yardımı oldukça fazlaydı. Ama elbette, fikir ilk başta Samuel’e aitti. Bu alfabenin ismini de yine Samuel FB Morse buldu.

İlk telgrafı asistanına gönderdi

Mors Alfabesi Samuel ve Vail tarafından tamamlandıktan sonra ilk kez test edildi. Bu test, ABD yetkilileri huzurunda ve Washington’da hükümet adına kayıtlı telgraf üzerinden yapıldı. Samuel, ilk test mesajını asistanına gönderdi. Vail ise o sırada bu telgrafı Baltimore’dan aldı. Mesajın içeriğinde ise “Tanrı ne yaptı?” yazıyordu.

Bu ifade, İncil’e ait bir ifade olmakla birlikte, bu işlem 1844 yılında yapıldı. Bununla birlikte, telgraf kullanımlarında mors alfabesi yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Hem mucit, hem ressam: Samuel Morse

Mors alfabesinin mucidi olan Samuel, aslında bir ressamdı. Üstelik oldukça saygı duyulan ve Marquis de Lafayette’a ait portresi başta olmak üzere, birçok eseri ile tanınıyordu. Sanat dünyasında da oldukça iyi bilinen bir isimdi. İyi bir ressam olarak bilinmekle birlikte, aslında iyi ve yetenekli bir mucitti de. Mors alfabesinin arkasında, böylesine yetenekli bir mucit olması da gayet doğal diyebiliriz.

Mors alfabesi diyince aklımıza direkt o geliyor: SOS sinyali

SOS acil durum çağrısının önemini gayet iyi biliyoruz. Bu çağrı da yine mors alfabesine ait. SOS çağrısının hikayesine döndüğümüzde, 1900’lü yıllarda gemilerde kablosuz telgrafların kullanılmasıyla başlandı. Gemi trafiğinin yoğun olmasıyla birlikte, telgraf trafiği de oldukça yoğun bir hal aldı. Bunun devamında, denizciler arasında acil durum sinyalinin belirlenmesine dair bir karar alındı. O dönemlerde mors alfabesi yaygın olarak kullanılmaya devam ediyordu. Çünkü o dönemlerde kullanması ve anlaması oldukça kolaydı.

Denizciler arasında acil durum çağrısı olarak “SOS” uyarısı ortaya çıkarıldı. SOS, günümüzde de kullanılmaya devam ediliyor. Akıllı saatlerimizde, telefonlarımızda ve hatta lüks model bazı otomobillerde üzerinde kırmızı bir şekilde SOS yazan butonlar görebilirsiniz. Buna bastığınızda, otomatik olarak destek ekipleri ile iletişime geçebiliyorsunuz.

Mors alfabesini öğrenerek siz de rahatlıkla konuşabilirsiniz

Mors alfabesini öğrenmek her ne kadar zor görünse bile, pratik yaptığınızda gayet kolay bir hal alabiliyor. Yalnızca yapmanız gereken harfleri, ses darbelerine çevirmek. Yalnızca harfleri, noktalama işaretlerini ve kelimeleri nasıl telaffuz edeceğinizi sırayla öğrenmeniz gerekiyor. Tıpkı dillerimizde olduğu gibi, mors alfabesinin de kendisine göre kuralları bulunuyor. Örneğin, nokta kullanımı bile cümlelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi, hobi amaçlı mors alfabesini öğrenen insanlar bulunuyor. Siz de bunlardan bir tanesi olabilirsiniz.

Mors alfabesi bir dil sayılamaz

Mors alfabesi, her ne kadar kendisine özgü kurallara sahip olsa bile temelde bir dil değildir. Ne yazık ki, mors alfabesini bir dil olarak bilen oldukça fazla insan bulunuyor. Yalnızca bir kod iletişim biçimi diyebiliriz. Alfabemizi, elektrik sinyalleri sayesinde karşıya basitçe aktarabilmek için ortaya çıkarılan bu alfabe, her ne kadar geçmişte yoğun olarak kullanılsa bile bir dil olarak kabul edilmemiştir.

Mors alfabesi bazılarını da işsiz bıraktı

Mors alfabesi icat edilmeden önce, iletişim kurmak için bazı araçlar bulunuyordu. Örneğin, bir kişiyle iletişim kurmak için mektup göndermeniz gerekirdi. Bu mektupları gerek trenle, gerek ise at ile gönderebilirdiniz. Ama elbette, bu tarz göndereceğiniz mektuplar ne yazık ki oldukça geç sürede karşı tarafa ulaşıyordu. Hatta, bazen ulaşamadığı da oluyordu. Neyse ki mors alfabesi üretildi ve telgraflar kullanılmaya başlandı.

Günler, belki de aylar süren iletişim mors alfabesi ve telgrafın icadıyla birlikte dakikalara kadar düştü. Bununla birlikte, o dönemde mektup transferi sağlayan bazı firmalar da çöküş dönemine geçmeye başladı. Örneğin, Pony Express telgrafın hızına zamanla yetişemeyerek 1861 yılında faaliyetlerini tamamiyle durdurdu.

Sizler için hazırladığımız mors alfabesi ile ilgili ilginç bilgiler listemizin sonuna geldik. Mors alfabesi, dönemin en iyi iletişim biçimi sayılabilirdi. Çünkü telgraf ve mors alfabesi ile birlikte, insanlar çok daha kolay bir şekilde iletişim kurmaya başladı. Bu, insanlar ile birlikte devletlerin de sıklıkla işine yaradı. Sizler mors alfabesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir