Okul Alışverişi Dönemi Başladı! Çocuğu Okula Başlayacak Velileri Ne Tür Harcamalar Bekliyor?

Yaz tatilinin sonuna yaklaşırken kimileri okullar açılacağı için heyecanlı, kimileri oldukça mutsuz. Özellikle ebeveynleri düşündüren okul ihtiyaçları ise bu mutsuzluğun temel nedeni. Peki okul hazırlık dönemindeki ebeveynlerin alması gereken en temel ihtiyaçlar hangileri?

1. Üniforma

Okul alıveriş listesinin ilk sırasındaki ürün genellikle üniformadır. Her okulun farklı bir üniforması olduğundan etek, gömlek, önlük, hırka, arma ve baret seçimini okulun yönergelerine göre yapmanız gerekir.

2. Okul Ayakkabısı

Zorunlu olmasa da yeni okul döneminde okula yeni ayakkabıyla gitmek her zaman çocukları okumaya teşvik eder. Kimi zaman üniforma gibi ayakkabı kullanımı da okul tarafından belirli bir standarda bağlanır, dolayısıyla genellikle siyah veya koyu renklerde, üniformayla uyumlu bir ayakkabı almanız gerekir.

3. Beden Eğitimi Kıyafetleri

Ek olarak çocuğunuzun beden derslerine katılım sağlaması için eşofman, tayt, spor ayakkabısı, çorap ve havlu gibi kıyafetleri de hazırlamanız gerekir. Kız çocuklar için toka, erkek çocuklar içinse bilek veya saç bantları tercih edilebilir.

4. Okul Çantası

Okul çantası alışverişin bir diğer önemli parçasıdır ve günümüz şartlarında epey büyük olması gerekir. Çocuğunuzun eğitim hayatı boyunca tek bir çanta kullanmasını istiyorsanız renk, kapasite ve kalite kriterlerini dikkate alarak seçim yapmak, size uzun vadede fazlasıyla avantaj sağlayabilir.

5. Beslenme Çantası ve Matara

Özellikle küçük çocuk gelişiminde düzenli ve dengeli beslenmek büyük önem taşır. Dolayısıyla gün boyunca evden uzakta olan çocuğunuzun öğünlerini kaçırmaması ve yeterli su tüketmesi için sırt çantasından ayrı olarak beslenme çantası ve matara da edinmeniz gerekir. Böylece hem sıvıların ders kitaplarına dökülme riskini önler hem de çocuğunuza düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandırırsınız.

6. Ders Kitapları

Ders kitapları, defterler ve alınması zorunlu diğer ekipmanlar okul tarafından belirlenir. MEB’in verdiği listeye ek olarak kimi öğretmenler kendi derslerinde atlas ve sözlük gibi materyallere gereksinim duyabilir.

7. Renkli Boya ve Kalemler

Özellikle ilkokul ve anaokul öğrencilerinin alması gereken ekipman sayısı klasik öğrencilerden çok daha fazladır. Normal şartlarda tükenmez kalem, kurşun kalem, uç, silgi gibi araç gereçler yeterli iken; küçük yaştaki çocuklar için pastel ve sulu boyalar, özel renkli kalemler, resim defterleri, abaküs, boncuk, el işi kağıdı ve daha pek çok eşya almanız gerekebilir.

8. Yardımcı Materyaller

Cetvel, makas, gönye gibi derse yardımcı materyaller ise tamamen çocuğun yaşına ve katıldığı derse göre çeşitlilik gösterir. Dolayısıyla okul ihtiyaç listesine başlarken okul talimatlarını ve ders niteliklerini göz önünde bulundurmanız fazlasıyla önemlidir.

9. Hijyen Malzemeleri

Covid-19 sonrası kullanımı artan hijyen malzemeleri alınması gereken diğer temel ihtiyaçlar arasındadır. Özellikle bütün gün dışarıda olan çocukların sürekli bir yerlere temas ettiği düşünüldüğünde; el dezenfektanı, peçete, kolonya ve benzeri hijyen malzemelerinin önemi daha iyi anlaşılabilir.

10. Bilgisayar ve Tablet

Uzaktan eğitimin bir ihtiyaçtan ziyade gereksinim olduğu günümüzde, okul derslerini yakından takip için elektronik cihaz kullanımı da fazlasıyla önemli. Bu nedenle eğitimin hibrid veya uzaktan olmasına bağlı olarak çocuğunuz için tablet ve bilgisayar gibi cihazlar edinmeyi düşünmeniz gerekiyor olabilir.

11. Akıllı Saat

Tablet ve bilgisayar olmasa bile akıllı saat gerçekten temel bir gereksinim. Özellikle küçük yaşta ve evden yeni yeni ayrılmaya başlayan çocukların güvenliği için onların beğenisine uygun bir akıllı saat edinebilirsiniz. Böylece hem onunla gün içinde sık sık haberleşebilir hem de yaptıklarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x