İsrailli üst düzey yetkiliden ‘sivillerin silahlandırılması’ istifası

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, İsrail’de üst düzey bir emniyet yetkilisi, faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in ‘gerekli kriterleri’ gözetmeden İsrailli sivilleri silahlandırma kampanyasına tepki göstererek görevinden istifa etti.

AA’nın aktardığına göre, Ben-Gvir’in başında bulunduğu Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Ateşli Silahlar Şube Müdürü Yisrael Avisar, Ben-Gvir’in kriter gözetmeden İsrailli sivillere silah dağıtma politikasına tepki göstererek istifasını sundu. Avisar, geçen hafta meclis oturumunda, İsrail vatandaşlarına silah ruhsatı çıkarılmasını sağlamak için liyakati olmayan kişilerin bakanlığa görevli olarak atandığını duyurmuştu.

AVISAR: KRİTERLERİ KARŞILAMAYAN KİŞİLER RUHSAT VERİYOR

Güvenlik Bakanlığı’nda 6 yıl görev yaptıktan sonra 2020’de Ateşli Silahlar Şube Müdürü görevine getirilen Avisar, ‘Itamar Ben-Gvir’e yakın bazı isimlerin yasal yetkileri olmaksızın bazı silah ruhsatı başvurularını onayladığını’ belirtti. Avisar, Ben-Gvir’e bağlı personelin, bakanın ofisinde bir ‘komuta merkezi kurduğunu’ ve bu merkezin bazı ruhsat başvurularına diğerlerine göre öncelik verildiği yönünde endişeleri artırdığını kaydetti.

Ben-Gvir’in ofis personelinin normalde en az 1 ay olması gerekirken sadece bir günlük eğitim alarak geçici ‘ruhsatlandırma yetkilisi’ olarak atandıklarına işaret eden Avisar, silah ruhsatlarının bunun için gerekli kriterleri karşılamayan kişilere verildiğini vurguladı.

‘ŞEKER GİBİ SİLAH DAĞITILIYOR’

Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey bir güvenlik yetkilisi de bu durumun ‘felakete davetiye çıkardığını’ belirterek “Şeker gibi silah dağıtıyorlar. Silah ruhsatı çocuk oyunu değildir. Bakanlıkta neredeyse hiçbir denetim yok” ifadelerini kullandı.

Muhalefetteki Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi Milletveki Yoav Segalovitz de Bakan Itamar Ben-Gvir’e tepki gösterdi. Segalovitz, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bakan Ben-Gvir, hükümet gücünü kullanarak kamu görevlilerini terörize ediyor” ifadelerini kullandı. Segalovitz, Ben-Gvir hakkında ‘görevi kötüye kullanma suçunda cezai soruşturma başlatılması’ gerektiğini belirtti.

BEN-GVİR’DEN ELEŞTİRİLERE YANIT: TAVİZ YOK

Öte yandan, yüzbinlerce İsrailli sivili ve yerleşimciyi silahlandırma kampanyası ile gündeme gelen Bakan Ben-Gvir, Avisar’a tepki göstererek İsraillilere silah dağıtma konusunda taviz vermeyeceğini duyurdu. Ben-Gvir, X hesabından yaptığı açıklamada, ‘İsrail vatandaşlarına silah dağıtımı konusundaki politikasının net ve sürekli olduğunu’ ifade etti.

Ben-Gvir, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bu politikayı uygulamaya devam etmeyenler, bu ve benzeri departmanlarda sol kesimin saldırılarının baskısıyla karşı karşıya kalanlar, İsrail savaştayken ve kriterleri karşılayan mümkün olduğu kadar çok sayıda vatandaşın silahlandırılması gerektiği bu zamanda Ateşli Silahlar Şubesinin Müdürü olarak göreve devam edemezler. İsrail savaşta: Konseptin dışına çıkmalıyız!”

SALDIRGAN SANDIĞI İSRAİLLİYİ ÖLDÜREN ASKER GÖZALTINDA

Öte yandan, Batı Kudüs’te geçen hafta düzenlenen silahlı saldırı sırasında ‘saldırgan’ olduğunu zannederek bir İsrailliyi öldüren İsrail askerinin gözaltına alındığı belirtildi.

İsrail Ordu Radyosu’nun haberine göre, ‘saldırgan’ olduğunu düşünerek İsrailli Yuval Castleman’a ateş eden İsrailli asker hakkında soruşturma başlatıldı. Askerin, silah ve ruhsatına el konularak incelemeye alındı. İlk soruşturmasının ardından İsrail ordusu, Castleman’a ateş açarak ölümüne sebep olan askerin gözaltına alınmasına karar verdi.

Batı Kudüs’te 30 Kasım sabahı düzenlenen silahlı saldırıda ‘saldırgan’ zannedilerek İsrail güçlerince vurulan İsraillinin öldüğü bildirilmişti. Times of Israel gazetesindeki haberde de İsraillinin Batı Kudüs’teki silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişilere ateş açtığı, daha sonra bölgedeki askerlerce ‘saldırgan’ olduğu düşünülerek vurulduğu kaydedilmişti.

Saldırı anının yer aldığı güvenlik kamerası görüntüsünde saldırganların araçla kaçmaya çalıştıkları sırada bir İsraillinin yanlarına yaklaşarak ateş açtığı görülmüştü. Kayıtlarda çevredeki İsrail güçlerinin bu İsrailliye de ateş açtığı, bu kişinin kendisinin saldırgan olmadığını kanıtlamaya çalıştığı kameraya yansımıştı.

BEN-GVİR’E ELEŞTİRİ

Bu olay İsrail’de vatandaşların silahlandırılmasını destekleyen aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’e yönelik eleştirilere yol açtı. Takip edilen bu politika, Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Ateşli Silahlar Şube Müdürü Yisrael Avisar’ın ‘sivillerin kriterler gözetilmeden silahlandırılması’ nedeniyle istifasını açıklamasına yol da yol açtı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x