Turizm gelirleriyle cari dengeye katkı

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, “Turizme OVP’de çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verilmiş durumda. Yıllık turizm gelirlerinin 2023 ile 2025 yılları arasında sırası ile 56, 60, 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek 2026 senesinde 71 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Turizm gelirlerinin bu şekilde ivmelenmesi ile cari dengenin sağlanmasına katkıda bulunulacaktır” dedi. 

TTYD tarafından üçüncüsü 29 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek olan Turizm Yatırım Forumu’nun (Tourism Investment Forum-TIF) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan TTYD Başkanı Oya Narin, geçtiğimiz aylarda yayınlanan Orta Vadeli Program’a (OVP) ve OVP’de turizme ayrılan öneme değindi. Narin, “Turizme OVP’de çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verilmiş durumda. Yıllık turizm gelirlerinin 2023 ile 2025 yılları arasında sırası ile 56, 60, 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek 2026 senesinde 71 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Turizm gelirlerinin bu şekilde ivmelenmesi ile cari dengenin sağlanmasına katkıda bulunulacaktır. Bu çerçevede OVP, turizm sektörüne cari işlemler dengesinin sağlanması noktasında önemli bir görev atfediyor” dedi. 

Marka değeri 

Narin, söz konusu görevin sağlanabilmesi için Türk yatırımcıları Türkiye’ye daha fazla yatırıma ve yabancı yatırımcıları da Türkiye’de yatırıma çekmeye ve Türk markalarının daha güçlü şekilde yurt dışında temsil edilmesine ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. 

Narin, turizm rezidansları, konutları projelerine yönelik yapılan düzenlemelerin bu alana da bir disiplin getireceğini belirtti. Turist sayısında pandemi öncesi rakamlara ulaşıldığını söyleyen Narin, şöyle konuştu: “Gelir konusunda da iyiyiz. Önümüzdeki dönemde istihdamın da sürdürülebilir olması gerekiyor.” 

TTYD Başkan Yardımcısı Ali Güreli, İstanbul’un yumuşak güç (soft power) olarak önemli olduğunu ve özellikle kültür, sanat ve gastronominin şehrin marka değerinin yükseltilmesine katkıda bulunduğunu ifade etti. 

TTYD Başkan Yardımcısı Şerife Bilgili Ercantürk de, büyük şehirlerin daha çok kalkınması için Galataport gibi projelerin daha fazla olması gerektiğini belirterek, “Buna benzer karma projelerle yerli halk ve turistlerin bir arada olduğu alanların yaratılması gerektiğini düşünüyorum” dedi. TTYD Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Heyfegil de Avrupa ve Ortadoğu’daki turizm yatırımları hakkında bilgi vererek, Ortadoğu’daki yatırımların arttığını belirtti. Heyfegil bu yatırımlara Türkiye’nin güçlü altyapısıyla yanıt verdiğini hatta gerek yatırımcı gerek danışman sıfatı ile yer aldığını ve rekabete açık olduklarını vurguladı. 

Yatırım destinasyonu

Turizm Yatırım Forumu’nun turizme yön veren fikir önderleri, uluslararası yatırımcılar, finansal kuruluşlar, bankalar ve fonlar, otel ve turizm yatırımcıları, hava yolları, seyahat acenteler, tur operatörlerinin katılımıyla düzenleneceğini belirten Oya Narin, Türk ve dünya turizmine şekil verecek bir organizasyon olmasını hedeflediklerini kaydetti. Narin, “Turizm ve otelcilikte yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi ve Türkiye’yi üst düzey bir yatırım destinasyonu olarak tanıtmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x